Jakie zagrożenia czyhają na zboża jesienią?
Rolnik sieje zazwyczaj te same zboża, więc można powiedzieć, że rytm prac się nie zmienia. Co roku niemal o tej samej porze wykonuje identyczne czynności. Niekiedy musi podejmować dodatkowe zadania, z uwagi na szkodniki zbóż, które żerują również jesienią. Musi zabezpieczyć plantację, środkami ochrony roślin.
Jakie zagrożenia czyhają na zboża jesienią?
Zboże jesienią jest narażone na działanie szkodników. Najbardziej zagrażającymi są mszyce, które powodują szkody. Larwy i dorosłe owady wysysają z roślin soki, w wyniku czego dochodzi do ich zasychania i więdnięcia, a niekiedy i bielenia kłosów. To jednak nie wszystko, ponieważ owady przenoszą wirusy (infekcje jesienne) na rośliny oraz wpuszczają do zbóż ślinę, utrudniając im oddychanie. Kolejnym zagrożeniem są rolnice. Szkodniki bywają niewidoczne, ponieważ żerują nocami. Gąsienice i starsze osobniki, uszkadzają nadziemne części roślin. Kolejnymi, niebezpiecznymi owadami są łokasie garbatki, które podobnie jak rolnice, żerują nocami. Larwy drążą podziemne korytarze, a w nocy uszkadzają zboże, wyjadając miękiszową tkankę, pozostawiając tylko nerwy roślin. Szkodniki lenie są największymi zagrożeniami wiosnę, ale jesienią są także niebezpieczne, gdyż sprawiają, że zboża zamierają, włącznie z korzonkami. Niebezpieczne są również ślimaki, powodujące największe straty finansowe w pszenicy ozimej.
Jak chronić zboża przed szkodnikami?
Aby zabezpieczyć zboże przed owadami, należy zastosować środki ochrony roślin. Widząc owady czy ślady naruszenia zbóż, trzeba podjąć natychmiastowe działania. Centrala Nasienna – producent materiału siewnego oferuje skuteczne produkty, pochodzące od uznanych producentów. Mając problem z dobraniem środka, dawkowaniem, można liczyć na fachowe doradztwo. Firma posiada nawozy odpowiednie dla konkretnych upraw oraz oferuje dowóz do klienta. Opryski wykonuje się o różnych porach roku, ale i dnia. Zwalczanie szkodników przy pomocy odpowiednich zabiegów przynosi zadowalające rezultaty.