Czym różni się kiszonka od zielonki?
Kiszonka jest to zielonka naturalnie zakonserwowana, w wyniku fermentacji biologicznej albo chemicznej, z zastosowaniem konserwantu. Podstawowymi paszami w żywieniu krów w gospodarstwach produkujących mleko, są kiszonki, sianokiszonki i pasze treściwe.
Czym różni się kiszonka od zielonki?
Kiszonka jest zakonserwowaną zielonką, w naturalny sposób podczas biologicznej i chemicznej fermentacji. Bakterie fermentacji kwasu mlekowego znajdują się na roślinach, które w różnych fazach rozwoju cechuje duża zmienność. Kiszonka służy do żywienia mlekodajnych krów w gospodarstwach rolnych. Siano nadal jest produkowane w małych gospodarstwach, posiadających kilka krów, również w celach handlowych. Natomiast kiszenie zielonek jest ważną metodą gromadzenia pasz dla bydła. Kiszonki, które są uzupełniane paszami treściwym, mogą być pożywieniem, dla krów, nawet przez cały rok. W pasze dla bydła można się zaopatrzyć w firmie Centrala Nasienna Sp. z o.o.
Dlaczego zakisza się zielonki?
Konserwacja zielonek przez zakiszanie jest najlepszym ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem. Chcą jednak uzyskać dobrą kiszonkę z niskich zielonek, konieczne jest zaplanowanie procesu technologicznego. Zarówno kiszonki, jak i siano, podawane są jako pasza dla przeżuwaczy, ponieważ zawierają cenne składniki pokarmowe: białko, minerały, witaminy, węglowodany. Muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone, żeby zachowały swoje właściwości. Zielonka jest świeżą paszą, ale dla krów o najwyższej wydajności, ten pokarm jest zbyt wodnisty. Siano jest źródłem witamin i wzmacnia ich apetyt, ale jego przygotowanie jest czasochłonne i czasami problematyczne, bo nie tylko wymaga przetrząsania, ale też odpowiedniej pogody. Zielonki muszą być odpowiedniej jakości, żeby były zdatne do kiszenia. Jeśli są powiędnięte, proces fermentacji jest trudniejszy. Wykorzystuje się w tym wypadku chemiczny z dodatkiem środka, który wspomaga zakiszanie i utrzymanie trwałości produktu. Dzięki możliwości konserwacji zwierzęta mają dostęp do wartościowych pasz, bez względu na porę roku.